środa, 4 listopada 2015

Zabawy fundamentalne




Każda mama stara się jak najlepiej wspomagać rozwój swoich maluszków. Stale wymyślamy kreatywne zabawy, uczymy się wspólnie i rozwijamy zdolności. Przedszkolne czasy moich chłopców wspominam bardzo mile. Wtedy właśnie po raz pierwszy poznałam ZABAWY FUNDAMENTALNE - program wspomagający wszechstronny i harmonijny rozwój dziecka. Jego pomysłodawcy mają prostą zasadę - "Maluchy uczą się poprzez ZABAWĘ!!!". Nawet teraz, gdy chłopcy chodzą do szkoły, często wracamy do pomysłów zaczerpniętych z tego właśnie programu. Oto kilka z nich:



UKŁADANKA - prosta zabawa, niewymagająca specjalnych materiałów. Wystarczy obrazek, rysunek, zdjęcie bądź praca dziecka i nożyczki. Ćwiczymy nie tylko pamięć ale również rączki.



ZABAWA W ZDANIA - ćwiczymy słownictwo i wyobraźnię. Pierwsze zdanie składa się z rzeczownika i czasownika, w kolejnych dokładamy określenia do każdego wyrazu. Zabawa może trwać w nieskończoność :) Jest idealna na jesienne długie wieczory.


MOTYLE - zabawa plastyczna. Ćwiczymy kreatywność i paluszki. Z obrysowanych, wyciętych rysunków dłoni mogą powstać przeróżne zwierzątka i stworki. Wszystko zależy od wyobraźni dziecka. Obrysowywać można również stópki.


WIĄZANIE SZNUROWADEŁ - trudną sztukę "sznurowania" można zamienić w wesołą zabawę. Wystarczy karton z wyciętymi dziurkami i kawałek sznurka. Na początku dajemy dzieciom swobodę w przewlekaniu, potem pokazujemy wzór. 


ILE POTRAFISZ NAZWAĆ - bardzo sympatyczna gra, dająca wiele możliwości. Wystarczy wymyślić kategorię, a reszta należy do dzieciaków. Zabawa wzbogaca słownictwo i wprowadza pojęcie zbioru.


MAPA PRZYJACIÓŁ - zabawa jest dobrym wstępem do rozmowy z dzieckiem na temat przyjaźni i relacji między ludźmi. Dzieci same decydują, którzy z ich znajomych zasługują na miano przyjaciela.


POZNAJEMY SMAKI - zabawa świetna szczególnie dla niejadków i  dzieci niechętnie próbujących nowych potraw. My stworzyliśmy małą planszę smaków - chłopcy próbowali różności i dopasowywali ich smak do kategorii. Taką planszę można stale uzupełniać, co daje możliwość wielokrotnego smakowania nowości :)

ROBIMY MAPĘ - zabawa wieloetapowa. Wybieramy jedno pomieszczenie, liczymy znajdujące się w nim przedmioty, meble i porównujemy ich wielkości. Następnie wspólnie z dzieckiem próbujemy nanieść na kartkę ich rozkład i podpisujemy (ćwiczymy nazewnictwo). Kolejną świetną rzeczą jest odmierzanie odległości - w dziecięcych krokach. Można również zrobić wymyśloną mapę np. mapę skarbów, bądź mapę drogi do szkoły/przedszkola. Dzieci poznają najbliższą przestrzeń i spoglądają na nią z zupełnie innej perspektywy.


MAPA PAMIĘCI - kolejna maty, tym razem jednak pozwalająca uporządkować ważne dla dziecka sprawy. Zabawa ułatwia planowanie i organizację codziennego dnia. Pomaga także uzmysłowić dziecku i mamie istotne dla nich kwestie. Pierwsza mapa dotyczy dziecka - jego zainteresowań, ulubionego jedzenia, zabawek, książek i wszystkiego co w jego życiu ważne. Mapy pamięci pomagają organizować ważne wydarzenia takie jak wakacje, urodziny, weekend... Dzięki nim, dziecko wie czego może oczekiwać.


CO BĘDZIE NASTĘPNE - prosta i ciekawa zabawa, wykorzystujemy do niej wszystko co mamy w domu, zaczynamy układać wzór - dziecko kończy. Można również rysować - ćwiczymy wtedy nie tylko pamięć i logiczne myślenie, ale również rączki.


WYOBRAŹNIA - świetna zabawa kreatywna. Ćwiczymy spostrzegawczość, pomysłowość, nazwy kształtów i paluszki. Często wywiązuje się też rozmowa na temat wyglądu niektórych rzeczy. Rysujemy wybrany kształt i dajemy dziecku pełną swobodę w tworzeniu rysunków.



POCIĄG WYRAZOWY - wciągająca zabawa słowna. Pozwala dzieciom wyróżnić poszczególne litery i głoski w wyrazach, ćwiczy słownictwo i koncentrację. Ostatnia litera pierwszego wyrazu zawsze jest pierwszą kolejnego. W ten sposób powstaje ogromny, nieskończony pociąg wyrazowy. Zabawa świetnie się sprawdza podczas długich podróży.



GRA W KOLORY - sympatyczna zabawa pozwalająca dopasować otaczające nas rzeczy do konkretnych kolorów. Można w nią grać dosłownie wszędzie. 


To tylko niektóre zabawy fundamentalne. Mam nadzieję, że będziecie się z nimi bawić równie dobrze jak my. Pozdrawiam i życzę kreatywnego poznawania świata.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz